Webová aplikace expert-varroa.czu.cz je pilotním projektem České zemědělské univerzity v Praze a Technologické agentury České republiky, za aktivní účasti Českým svazem včelařů a Státní veterinární správou.
Účel tohoto projektu je poskytnout včelařské veřejnosti software pro monitorování varroázy včel včetně expertní podpory pro jejich rozhodování při řešení problémů s touto nákazou. Provozovatelé chovu včel postrádají v současné době prostředek (informační podporu), která by jim včas avizovala možná ohrožení jejich chovů ze strany varroázy včel a umožnila jim včas volit účinná protiopatření. Tyto záležitosti jsou velmi komplikované nejen pro začínající ale i pokročilé včelaře. Výsledné řešení transparentním způsobem umožní včelařům zpřístupnit potřebné informace k tomuto onemocnění včetně znalostní podpory při jejich rozhodování v řešení této problematiky.
Aplikace vznikla v rámci grantového projektu Technické agentury České republiky č. TD03000438 s názvem Expertní monitoring šíření varroázy včel v ČR ve spolupráci s Českým svazem včelařů a Státní veterinární správou. Veškerá data pro tuto aplikaci byla poskytnuta těmito institucemi. Kvalita této aplikace je determinována kvalitou těchto dat, přičemž lze předpokládat, že do budoucna se bude zvyšovat, tak jak budou podrobnější data k jednotlivým stanovištím evidována počínaje již rokem 2016. Výsledkem projektu je nekomerční řešení expertně koncipované mapy určené nejširší včelařské veřejnosti, včetně zastřešující instituci, tj. Českému včelařskému svazu.
Užitečnost tohoto projektu spočívá ve ztransparentnění šíření varroázy včel formou interaktivní mapy s prvky znalostního řešení, která poskytne dostatečnou informační a znalostní podporu při strategickém a taktickém rozhodování začínajících či stávajících včelařů umožňující:
Aplikace nabízí v rámci jednotlivých mapových vrstev přehledy o intenzitě varroázy v minulých letech včetně přehledů o hustotě zavčelení a výtěžnosti medu jakožto relevantních faktorů podmiňujících zdravotní stav včelstev a tím i jejich odolnost vůči nákaze varroázou.
Stěžejní mapovou vrstvou je expertní vrstva, která především nabízí v rámci realizovaných modelů stavu a odpovídajících znalostí konkrétní predikci stavu, jeho identifikaci a tomu odpovídající expertní doporučení.
Expertní vrstva využívá data z vícerozměrného regresního modelu, který vyjadřuje závislost počtu výskytu varroázy na několika typech stupních varroázy, průměrné intenzitě varroázy a hustotě zavčelení daného stanoviště. Expertní model je založen na vypočtené lineární rovnici, koeficientu korelace a determinace. Celý model byl statisticky posouzen prostřednictvím krokové metody vícerozměrné regresní analýzy, korelačních a regresních charakteristik a analýz rozptylu regresního modelu. Vzhledem k vypočteným hodnotám lze mluvit o silné přímé závislosti počtu výskytů varroázy na výše uvedených nezávislých proměnných. Expertní vrstva nabízí také posouzení varroázy pro další rok, která spočívá v predikci vypočítaného modelu na základě diferencí posledních dat z roku 2016. Celý tento model je doplněn expertním doporučením pro včelařskou veřejnost, tak aby podpořil rozhodnutí jednotlivých včelařů a zainteresovaných institucí v případném preventivním opatření proti varroáze.